BANNER
 
DENEME
Fotoğraf Galerisi
Video Portal
Maaş Yemek Bilgi Sistemi
Sağlık Bakanlığı Web Sayfası
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu
SU ANALİZ SONUÇLARI
LABARATUVAR TAHLİL SONUÇLARI
nöbetçi eçzaneler
Personel Sağlık
Defin Rushatı
Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü
1- 7 Nisan Kanser Haftası Çalışma Raporu

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü 1- 7 Nisan Kanser Haftası Çalışma Raporu  ELAZIĞ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ BULAŞICI OLMAYAN PROGRAMLAR VE KANSER BİRİMİ

1 - 7 Nisan Kanser Haftası Etkinlik Raporu 2012 Uzm.Dr. Veysel DOĞANAY Halk Sağlığı Müdürü Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü

1- 7 Nisan Kanser Haftası  Çalışma Raporu

      1-7 Nisan Kanser Haftası kanser hakkında toplumda farkındalık sağlanması, toplum bilincinin geliştirilmesi halkımızı erken tanıya yönlendirmek, gerekli eğitimleri vermek, sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımının azaltılması ve sağlıklı beslenmenin eğitim yoluyla yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla, kamu kurum ve kuruluşlarda çalışan personellerin, öğretmen ve öğrencilerin eğitimleri, sağlık personellerine yönelik yapılan hizmet içi eğitimler, halk eğitimleri ile afiş broşür dağıtılması ve sağlık kurumlarında stand açılması etkinlikleri ile gerçekleşti.

       1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle 872 kişilik bir gruba halk eğitimi 276 sağlık personeline “Kanserin Nedenleri Belirtileri, Erken Tanısı ve Korunma Yolları” ve 2012 yılı kadın kanserleri yılı olmasından dolayı Meme , Serviks, Endometrium kanserleri  hakkında bilgiler verilmiştir. 

      Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Birimi tarafından, İlimizin işlek caddesine “Kanserden Korkma, Geç Kalmaktan Kork” ve “ Kendi Kendine Meme Muayenesi Hayatınızı Kurtarabilir.” sloganı içeren 2 adet bez afiş asılarak halkımızın bu yönde dikkatinin çekilmesi sağlanmıştır.  

 

    Yerel bir televizyon kanalında kadınlarda görülen kanser türleri ( Serviks, Endometrium , Meme ),  konusunda Kadın Doğum Uzmanı Dr.Sefa ARLIER’in  katılımıyla  televizyon programı  düzenlendi.

 

HALK EĞİTİMLERİ

 1 -7 Nisan Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi ( KETEM ) Sorumlu Hekimi Dr. Gonca KAYA tarafından İmam Hatip Lisesi’nde 224 öğrenciye “Sigaranın Zararları ve Pasif İçicilik” konuları ile ilgili eğitim verilmiştir.

 

Tarım İl Müdürlüğünde düzenlenen toplantıda 14 kişiye “ Servix Kanseri, Erken Teşhis ve Pap Smear , Meme Kanseri , Mamografi , Kendi Kendine Meme Muayenesi ve KETEM” konularında eğitim yapılmıştır.

“ Servix Kanseri, Erken Teşhis ve Pap Smear, Meme Kanseri, Mamografi, Kendi Kendine Meme Muayenesi ve KETEM, Sigara Zararları ve Pasif İçicilik, Dengeli Beslenme ve Obesite” konuları ile ilgili eğitimler özel bir derneğin toplantı salonu, dinleyici oluşturma konularındaki yardımları ile 12 seans sonucunda 302 kişiye ulaşılarak sağlanmıştır.

 

Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesinde düzenlenen toplantıda 32 yatan hastaya “Kanserde Erken Teşhisin Önemi”  konularında eğitim yapılmıştır.

 

 

HİZMETİÇİ EĞİTİMLER

İlimiz Harput Devlet Hastanesinde Eğitim Hemşiresi Gamze Demir tarafından kurumlarında görev yapan toplam 66 sağlık personeline “ Kanserde Erken Teşhis” , “Kanserden Korunma”, “Kanser ve Beslenme”, “Kanserli Hastaya Psikososyal Yaklaşım” konularında eğitim verildi.

  

Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Eğitim Hemşiresi Ebru KAYA kurumlarında görev yapan  93 kişiden oluşan hastane  personeline “Kanserin Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Korunma Yolları”  konusunda eğitim verdi.

   

Özel Medikal Park Hastanesinde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Yılmaz Polat  kurumlarında çalışan 25 kişilik bir gruba “Kanserin Nedenleri, Belirtileri ve Korunma Yolları” konusunda eğitim verdi.

  

Özel Hayat Hastanesi Eğitim Hemşireleri tarafından hastane personeli yatan hasta ve refakatçilerine  “Kanserin Nedenleri, Belirtileri ve Korunma Yolları” konusunda eğitim verildi.

  

Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesinde düzenlenen toplantıda 42 personele “Kanserde Erken Teşhisin Önemi”  konularında eğitim yapılmıştır.

  

   Özel Doğu Anadolu Hastanesinde 20 kişilik bir gruba Uzm. Dr. Nevzat GÖZEL tarafından “Kanserin Nedenleri, Belirtileri ve Korunma Yolları ve Meme Kanseri, Kendi Kendine Meme Muayenesi ” konusunda eğitim verdi.

  

Kovancılar Devlet Hastanesi Eğitim Hemşiresi Pınar SARIGÜL tarafından 20 personele “Meme Kanseri ve Taramaları” konulu eğitim düzenlenmiştir.

  

Karakoçan Devlet Hastanesinde 1-7 Nisan kanser haftası dolayısıyla 10 kişilik hastane personellerimize “Meme Kanseri ve Kendi Kendine Meme Muayenesi” konusunda eğitim verildi.

 

Özel Damla Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Zübeyir BOZDAĞ tarafından “Meme Kanserinde Erken Teşhis ve Kendi Kendine Meme Muayenesi” konularında sunum gerçekleştirildi.

  

Göğüs Cerrahisi Uzm.Op.Dr. Oktay ASLANER  300 kişiden oluşan  hastane personeline ve işçi emekli derneğine “Sigaranın Zararları ve Kanser Hastalığı Üzerine Etkileri” konusunda konferans vermiştir

  

Medikal Onkoloji Uzmanı Doç Dr. Okan KUZHAN Yunus Emre İlköğretim Okulunda “Lösemi” ile ilgili öğretmen ve öğrencilere eğitim verdi

 

BROŞÜR DAĞITIMI

1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle sağlık kurumlarında standlar açılarak broşürlerin halka dağıtımı sağlandı.

Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin poliklinikler katında stand kurulmuştur. Stant 1 hafta boyunca kurulu olup, stantta 5000 adet broşür dağıtılmıştır. Halka kanser ve kanser haftası ile ilgili kısa bilgiler verilmiş, aynı zamanda KETEM’in tanıtımı yapılarak tarama davetleri yapılmıştır.

Hastanenin ilan panolarına Meme Kanseri, Serviks Kanseri ve Sigaranın Zararlarını anlatan posterler asılmıştır.

  

Harput Devlet Hastanesi

     Harput Devlet Hastanesi Polikliniğinde açılan stant da halka kanser konusunda bilgiler verilip, 136 kadın hastaya “meme kanseri risk testi” yapılarak çıkan sonuca göre risk oranları ve izleyecekleri standart yada sık kontrol prosedürü konusunda bilgi verildi. Kanser konulu broşürler dağıtıldı. Her kadının menopoz öncesi ve sonrası pap smear testi yaptırması gerekliliği konusunda bilgiler verildi.40 yaş ve üzeri kadınlar mamografiye yönlendirildi.

   

Ağız ve Diş Sağlığı Hastalıkları Hastanesi

Konu ile ilgili afiş ve broşürler çeşitli yerlere asılarak halk ve personel eğitimi amaçlandı. Hasta eğitimi amaçlı el broşürleri dağıtılarak içeriği hakkında hastalara bilgi verildi.

      

  

Karakoçan Devlet Hastanesi

Karakoçan Devlet Hastanesinde stant oluşturularak polikliniğe başvuran hasta ve yakınları ile yatarak tedavi gören hastalarımıza konuyla ilgili broşürler dağıtılarak konu ile ilgili bilgiler verilmiştir.

   

  

Kovancılar Devlet Hastanesi

Hastane içerisinde stant oluşturuldu. Polikliniğe başvuran hastalara konuyla ilgili eğitimler verildi. Stantta başvuran her hastaya kanser ve korunma yolları ile ilgili broşürler dağıtıldı. Yatan hasta ve yakınlarına bilgiler verildi,broşürler dağıtıldı.

  

   

Özel Doğu Anadolu Hastanesi

Konu ile ilgili afiş ve broşürler çeşitli yerlere asılarak içeriği hakkında hastalara bilgi verildi.

   

Özel Hayat Hastanesi

Hastane içerisinde stant oluşturuldu. Polikliniğe başvuran hasta ve refakatçilerine broşürler dağıtılarak konuyla ilgili eğitimler verildi.

                

                                          

  • 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle Müdürlüğümüz Web sayfasında günün anlam ve önemini belirten duyurular ve kanserden korunmaya yönelik bilgilere yer verilmiştir.
Bu haber 2629 defa okundu.
Ekleme Tarihi : 18.05.2012 13:26:35
Sabim
Hastane Randevu Merkezi
171 Sigara Bırakma Danışma Hattı
150 Bimer
113 Beyaz Kod
e-devlet
e-sağlık
Aile Hekimi Sorgulama
Obezite ve Beslenme
e-bordro
Bilgi Edinme Birimi